Co musisz wiedzieć o zapaleniu kolana i co możesz zrobić, aby pomócZapalone kolano jest bolesne i może sprawiać wrażenie dość gorącego. Nie jest to rzadki problem, szczególnie dla tych, którzy są aktywni lub wykonują długie godziny stania lub chodzenia w pracy. Ale co dokładnie oznacza stan zapalny i jak możesz pomóc swojemu kolanu odzyskać zdrowie? Zapalone kolano jest wynikiem tego, że jest ono w jakiś sposób przeciążone. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zapalenia kolana, takich jak wielokrotne bieganie, skakanie lub kucanie ze złym ustawieniem. Nadmierna praca jednej strony ciała podczas ćwiczeń spowoduje również zapalenie w przeciwnej nodze kilka dni później, gdy ta strona dogoni swój czas regeneracji. Energiczne ćwiczenia na twardych powierzchniach również zwiększają ryzyko zapalenia poprzez powodowanie powtarzających się mikrourazów więzadeł kolana, co wyzwala reakcję zapalną w celu ich naprawy, aby następnym razem były silniejsze.

Jakie są objawy zapalenia w kolanie?

Do najczęstszych objawów zapalenia stawu kolanowego należą: ból i sztywność, ograniczenie ruchomości oraz obrzęk w stawie kolanowym i wokół niego. Możesz także odczuwać ciepło w tym obszarze i doświadczać zmniejszenia siły przy próbie użycia kolana. Może pojawić się ból podczas wchodzenia i schodzenia po schodach, a także podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. W cięższych przypadkach może dojść do ograniczenia ruchomości i niemożności chodzenia bez pomocy.

Co powoduje zapalenie w kolanie?

Zapalenie kolana występuje, gdy staw kolanowy ulega podrażnieniu lub zranieniu, co powoduje, że organizm wysyła odpowiedź immunologiczną w celu naprawy uszkodzonej tkanki i opanowania infekcji. W tym procesie uwalniane są substancje chemiczne, takie jak histamina i cytokiny, wywołujące reakcję zapalną. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększając przepływ krwi do uszkodzonego obszaru, co przynosi białe krwinki, które są potrzebne do zwalczania infekcji.

Staw kolanowy jest złożoną strukturą, składającą się z więzadeł, ścięgien, chrząstek i kości, z których wszystkie są podatne na urazy. Uraz jednej części kolana może prowadzić do urazów w innych obszarach, ponieważ wszystkie one są ze sobą połączone. Kolano jest częstym miejscem występowania urazów, ponieważ przenosi cały ciężar ciała i podlega ogromnym obciążeniom.