5 sposobów na zapobieganie kontuzjom podczas wyścigówSpójrzmy prawdzie w oczy - tak bardzo jak wszyscy kochamy bieganie, nie jest to do końca najbezpieczniejszy sport. Możesz potknąć się o korzeń drzewa, rozbić głowę o gałąź lub skręcić kostkę na grani. Bieganie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, a im bardziej jesteś wyczynowy, tym większe jest to ryzyko. Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec wypadkom podczas wyścigów. Możesz nosić odpowiednią odzież, unikać kałuż i sprawdzać, czy nie ma śliskich liści, zanim zaczniesz biegać. Ale co jeśli i tak skręcisz kostkę? Co, jeśli ta śliska kałuża pojawi się znikąd? Co, jeśli potkniesz się o ten głupi korzeń drzewa? Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec kontuzjom podczas wyścigów:

Rozgrzej się przed wyścigiem

Rozgrzewka poprawia przepływ krwi do mięśni, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Będziesz mógł zacząć biegać szybciej i z mniejszym wysiłkiem, dzięki czemu będziesz mógł biec w tempie odpowiednim dla Twojego poziomu sprawności.

Powinieneś rozciągnąć się przed wyścigiem, aby zmniejszyć bolesność mięśni i ryzyko kontuzji. Biegacze z napiętymi mięśniami są narażeni na większe ryzyko kontuzji.

Nie musisz wykonywać godzin rozgrzewki lub ćwiczeń rozciągających, wystarczy kilka minut. Nie chcesz przecież zmęczyć się jeszcze przed rozpoczęciem wyścigu.

Rozciągnij się przed wyścigiem

Rozciąganie przed wyścigiem zmniejsza bolesność mięśni i ryzyko kontuzji. Kilka prostych rozciągnięć przed biegiem pomoże Ci zapobiec urazom, które pojawiają się, gdy mięśnie są napięte.

Biegacze z napiętymi mięśniami są bardziej narażeni na ból, skurcze i kontuzje podczas wyścigu. Proste rozciąganie może pomóc zmniejszyć bolesność mięśni i poprawić Twoją wydajność.

Jeśli jesteś początkujący w rozciąganiu, zacznij powoli i tylko z kilkoma rozciągnięciami każdego dnia. Nie chcesz przesadnie rozciągać swoich mięśni. Po zapoznaniu się z uczuciem rozciągania, możesz zwiększyć liczbę wykonywanych odcinków.

Startuj powoli i utrzymuj dobrą formę

Startując, rób to powoli i utrzymuj dobrą formę. Jeśli wyścig zaczyna się od sprintu, możesz chcieć zwolnić. Jeśli zaczniesz zbyt szybko, zabraknie Ci energii i możesz nabawić się kontuzji. Jeśli ścigałeś się już w przeszłości i znasz swoje tempo wyścigowe, trzymaj się go. Ale jeśli jest to Twój pierwszy wyścig, zacznij wolniej niż zwykle.

Możesz chcieć podzielić wyścig na mniejsze części, takie jak pierwsze 10K, półmetek i ostatnie 5K, więc biegniesz w odpowiednim tempie dla każdego segmentu. W ten sposób będziesz w stanie utrzymać dobre tempo przez cały wyścig.

Noś odpowiednie buty i sprzęt do biegania

Możesz myśleć, że jesteś profesjonalistą, ale jeśli nosisz niewłaściwe buty do biegania, twoja wydajność może ucierpieć i będziesz bardziej narażony na kontuzję. Rodzaj butów do biegania, które nosisz, może wpłynąć na Twoją formę biegową i ilość uderzeń, jakich doświadcza Twoja stopa.

Buty do biegania powinny być wymieniane co 250 do 350 mil. Podeszwa i amortyzacja z czasem ulegają zniszczeniu. Nowe buty z większym prawdopodobieństwem będą prawidłowo dopasowane do Twojej stopy, co również pomoże zapobiec kontuzjom.

Twoja odzież może również wpływać na formę biegu, a także na ryzyko kontuzji. Nie chcesz nosić zbyt wielu ubrań i przegrzewać się, ale nie chcesz też zamarzać podczas wyścigów. Chcesz nosić ubrania, które są wystarczająco lekkie, aby nie było Ci za gorąco, ale wystarczająco ciepłe, aby nie było Ci zimno.

Biegnij z kolegą lub w grupie

Jeśli jesteś nowy w wyścigach, spróbuj biegać z kumplem lub w grupie, zwłaszcza jeśli jest to dłuższy wyścig. Jeśli biegasz z partnerem, możecie się nawzajem motywować i rozmawiać o tym, jak wspaniale będziecie się czuć po wyścigu. Możecie również pomóc sobie nawzajem, jeśli ktoś dozna kontuzji. Jeśli biegasz z grupą, masz więcej towarzystwa i możesz sobie pomóc, jeśli ktoś dozna kontuzji.

Kontuzje mogą się zdarzyć w każdej chwili, nawet jeśli odpowiednio się rozgrzejesz i rozciągniesz. Jeśli jednak przydarzy Ci się kontuzja, nie przejmuj się. Najważniejsze to zadbać o uraz, aby nie uniemożliwił Ci ponownego biegania.

Większości kontuzji można zapobiec, rozgrzewając się, rozciągając, zachowując dobrą formę, nosząc odpowiednie buty i sprzęt do biegania oraz biegając z kolegą lub w grupie. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz mniej narażony na kontuzje podczas wyścigów i będziesz miał więcej zabawy.