Mamy lidera!

   Kiedyś zimowy rozpoczynający sezon, a od paru lat jesienny klasyk co kończył sezon w Mistrzostwach Polski. W tym roku 49 Rajd Dolnośląski był przedostatnią rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Poprzednie 2 edycje rajdu Ziemi Kłodzkiej wygrali nasi klubowi koledzy Łukasz Habaj i Piotr Woś.

   Lista zgłoszeń opiewała na 71 pozycji lecz na starcie w Polanicy pojawiło się 65 załóg. Niestety bardzo śliski testowy wyeliminował parę załóg, w tym naszych reprezentantów w barwach Rallylab. Dariusz Lamot i Jacek Spentany zaliczyli szybkie i mocne wypadnięcie na jednym z zakrętów. Po nich w tym samym miejscu potężny wypadek zaliczyła załoga Jurecki/Trela.

   Pierwszy etap typowo jesienny czyli szaro, buro i ponuro; morko i ślisko. Pierwszy docinek – Radkowska Perła, wygrywa Bryan Bouffier, ale pierwszym liderem zostaje duet Habaj/Woś. Francuzi na początek rajdu dostają minutę kary za wcześniejszy wjazd na PKC, i w ten sposób rozpoczynają rywalizację od 45 miejsca w generali. 3 czas na odcinku notuje Kuchar, a tuż za nim jego uczeń Brzeziński. Pozostałe odcinki pierwszej pętli – Ścinawka i Bobrowniki –  dalej wygrywa „Polski Francuz”. Pomimo oesowego hat-tricka francuzów, to załoga eSKY.pl Rally Teamu prowadzi 5,9s nad załogą Kuchar/Dymurski i 8,9s nad załogą Brzeziński/Boba. „Nocną”pętlę od kolejnego oesowego zwycięstwa rozpoczyna „Bufi”. Grzyb z Brzezińskim zamieniają się miejscami w generali. Na starcie do OS 5 nie pojawiła się Fiesta Proto z Francuzami na pokładzie – awaria samochodu zmusza ich do kontynuowania rywalizacji w Rally2. Ścinawkę wygrywa rym razem Łukasz przed Grzybem i  Brzezińskim. Ten odcinek okazuje się pechowy dla naszego kolegi Michała Uliarczyka pilotowanego przez Ryszarda Ciupkę. Michał i Rysiek będą kontunowali jazdę dzięki Rally2. Ostatni odcinek dnia układa się tam samo jak poprzednia Ścinawka: Habaj-Grzyb-Brzeziński-Kuchar-Gabryś. 6 czas w generali wykręca Zabrzanin, Dariusz Poloński pilotowany przez Gliwiczanina Grzegorza Dobosza. Po pierwszym etapie prowadzi załoga Habaj/Woś obsługiwana przez Rybnicki Rally Technology. Załoga Grzyb/Hundla traci 18,3 sekundy do liderów rajdu. 3 miejsce załodze Kuchar/Dymurski odbiera załoga Brzeziński/Boba tracąc do Łukasza i Piotrka 24,8 sekundy. Najszybszą ośką, zajmującą 8 miejsce w generali jest Peugeot 208 VTI ze stajni Rallytechnology z załogą Poloński/Dobosz na pokładzie. Ostatni OS dnia to dla Michała i Dominka Kozłowskich awans o 4 pozycje na 4 miejsce w klasie HR4. Tenże odcinek okazał się pechowy się  dla Grzegorza i Wioletty Bajdów, którzy zrolowali swoją Hondę. Jak określił to Grzesiek, był to dla nich ostatni odcinek w tym sezonie, a my mamy nadzieję, ze jeszcze ich zobaczymy na starcie w Arłamowie!

   Drugi dzień, od zwycięstwa OS Polanica Zdrój rozpoczyna Habaj. Na pierwszym odcinku dnia, Honda załogi Tranzit Rally Teamu odmawia posłuszeństwa – awaria półosi. OS 8 Huberek wygrywa czarny koń rajdu – Jakub Brzeziński. OS 9 Kolonia Gaj pada łupem załogi Bouffier/De La Haye, natomiast załoga Brzeziński/Boba spycha na 3 miejsce załogę Grzyb/Hundla, tracąc do liderów jedyne 7,6 sekundy. Drygi przejazd Huberka pada łupem Habaja. Przedostatni OS rajdu znów wygrywa Bouffier. Powerstage Kłodzko wygrywa Grzegorz Grzyb i Robert Hundla, ale do 2 miejsca w rajdzie zabrakło 1,5 sekundy. Drugie miejsce w generali utrzymał Jakub Brzeziński wraz z Bartłomiejem Bobą. 3 z rzędu zwycięstwo Rajdu Dolnośląskiego dało awans Łukasza Habaja i Piotra Wosia na fotel liderów w punktacji sezonu w RSMP. Michał Uliarczyk i Ryszard Ciupka jadąc w Rally2 ukończyli rajd na 37 miejscu w klasyfikacji generalnej i 6 w klasie 4. Mistrzów Polski w sezonie 2015 wyłoni Rajd Arłamów, który odbędzie się za miesiąc.

fot. eSKY.pl Rally Team (Tomasz Macherzyński Photography), Tranzit Rally Team, galeria prywatna Grzegorz Bajda