Wycieczka na Mazurskie szutry

Jak co roku od paru lat nasza ekipa sędziowska wyjechała na Mazury w celu obsługi Rajdu Polski. Tym razem, jak w zeszłym roku, 72 Rajd Polski stanowił rundę WRC – Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Był to nasz 3 wyjazd na rundę Mistrzostw Świata po edycjach z 2009 i 2014 roku.

Do tegorocznej edycji Rajdu Polski zgłosiły się 74 załogi z czego do Mikołajek przyjechało 70, w tym 14 w samochodach klasy WRC. Na mazurskich szutrach mogliśmy zobaczyć 11 polskich załóg, a wśród nich Robert Kubica/Maciej Szczepaniak, Krzysztof Hołowczyc/Łukasz Kurzeja, powracający na OSy Zbigniew Staniszewski z Bartłomiejem Bobą czy załoga Robert Mąsior/Zbigniew Cieślar startująca w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska.

Rajd rozpoczął się w czwartek wieczorem na Super Special Stage Mikołajki Arena – tor zlokalizowany obok bazy rajdu przy Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Piątek to 8 OSów, w tym przejeżdżane dwuktornie OSy Gołdap, Babki oraz Stańczyki. OS 5/7 Stańczyki który obsługiwaliśmy był najdłuższym odcinkiem rajdu liczącym 39,12 km! Najlepszy czas wykręcił aktualny Mistrz Świata Sebastian Ogier, pokonując go w 19 minut i 58 sekund. Cały piątkowy etap rajdu zawodnicy musieli pokonać bez pomocy serwisu, jedynie mając możliwość tankowania i wymiany opon. Sobota to kolejne 8 odcinków zakończona jak każdego dnia na torze w Mikołajkach. Niestety OS 14 Mazury został odwołany z powodu nadmiernej liczby kibiców co dodatkowo stali w niebezpiecznych miejscach. OS Świętajno, który obsługiwaliśmy też był zagrożony odwołaniem z powodu nadmiernej ilości kibiców, ale koniec końców odbył się 2 razy tak jak było to zaplanowane. W niedzielę na zakończenie rajdu zawodnicy mieli do pokonania dwukrotnie OS Baranowo, który był zlokalizowany niedaleko Mikołajek.

Najszybszą załogą na mazurskich szutrach ponownie była ekipa VW Sébastien Ogier i Julien Ingrassia, którzy także wygrali Power Stage OS 19 Baranowo. Drugą załogą rajdu ze stratą 11.9 sekundy był Andreas Mikkelsen i Ola Fløene także we fabrycznym VW POLO WRC. Na najniższym stopniu podium znaleźli się bohaterowie kibiców Ott Tänak i Mõlder Raigo w Fordzie Fiesta WRC. Najszybszą polską załogą sklasyfikowaną na 8 miejscu w klasyfikacji generalnej był Robert Kubica i Maciej Szczepaniak.